Yandex.Metrica Google+
akarsukoyu.com sanalbasin.com üyesidir
sohbette olanlar (13)
DUYURU!!!
Web Sitemizi ve Paylaşım Sitelerimize Katkılarınızı Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...HEP BERABER NİCE YILLARA
 

 

   

 
Resimli Site içi Google
 

ANA SAYFA HABER FORUM KÖY RESİMLERİ KÖY HALKI DEFTERE YAZ İLETİŞİM ÜYE OL ÜYE GİRİŞİ
KÖYÜMÜZ RESİMLERİ
Yaylalar
Mezireler
Siyah/Beyaz
Özel Resim
Gencler
Vefatlar
Tüm Resimler
Flas Resimler
Güncel Haberler Köyden Haberler :: Maçka Akarsu Köyünde HES öfkesi

Son Eklenenler

 Köyden güzel kar manzaraları
 Okullu Gençlere Güzel Hediyeler
 Bugün Mevlid Kandili...
 Hikmet YILDIZ Maçka Bel.Başkan aday adayı
 Vadi tepesindeki manastır: Kuştul

Popüler Olanlar

 Köylülerin Hes İsyanı
 Musluklar Zehir Mi Saçıyor?
 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİNİ
 Köyümüzde Yol Onarımları
 Hes'in Akarsu Köyüne getirdiği yararlar
Cevaplar
 
TARAFLAR
ismailyavuz  14 Ocak 2010  
BU İNSANLAR DEREDE KAFALARINA GÖRE FAALİYET GÖSTERİYORSA TRABZONDA, MAÇKADA VE LARHANDA DEVLET ADINA YÖNETİCİLİK YAPANLAR BIRAKIP GİTSİN. YOK ZAMANINDA BU İNSANLARLA OTURUP PAZARLIK EDİP ANLAŞANLARA; NEO KARDEŞİM MEMFAATLER UYUŞMADIMI DİYE SORMAK LAZIM. TARAFLARIN BİRİ HALİNDEN MEMNUN GÖRÜNÜYOR DEREDEKİ FAALİYETLERİNE YAZ KIŞ DEVAM EDİYOR. YA DİĞERİ, BEN BİLMİYORUM KİMDİR NERDEDİR ONU BULMAK VE ONA SORMAK LAZIM..... SAYGILARIMLA
 
Tabiat ve para
mustafa  1 Temmuz 2009  
Gurbetten koye bakis,
Gurbette (Hollanda'da) kocaman bir yili geride biraktik, izin hazirligina basladik. Cunku vatanimizi, dogup buyudugumuz guzel koyumuzu gormeye gidecegiz. Ama icimde eski nese yok, cunku koyumuzun o guzelim tabiatini yok ediyorlar, bu degisiklikleri gormek istemiyorum. Iki yil once iki Hollandali arkadasimi koye getirdim, adamlar koyun tabiatina dogalligina hayran kaldilar.Koyde yapilan yuksek yapilari kinadilar, cunku bunlar bu guzelim doganin guzelligini bozuyorlar ve bu insanlar bu yil koyumuzu gormek icin yeniden izine gelecekler. Nasil olurda bizler bu HES denen doga katliamcilarina evet diyoruz. Hollandada bulundugum semtte belediye meclis uyesiyim. Burada her taraf yesil agac dolu ama belediye agaclari yetistirip gelistirmek icin ayrica bir butce tahsil ediyor,agac basina 5.000 euro. Bizler tabiatin vermis oldugu bu nigmetleri para icin yok ediyoruz. Sehirlerde oldugu gibi, sadece beton bloklar ama bir karis yesillik yok. Enerji uretip para kazanmak isteyen bu cikarcilar, neden enerji yeldegirmenleri yapmiyor. Bu degirmenler daha fazla enerji uretebilir. Ama bu degirmenler belki biraz pahaliya mal olur! Fazla para vermektense ormanlari, agaclari yok etmek daha uygun geliyor. Bildigim kadari ile enerji degirmenlerine devlette tesvik veriyor. HES projesine orman bakanligida onay vermis. Adamlar su olcumleri yaptilar ve sonunda karar verdiler. Burada bakanlik ne gibi bir arastirma yapmis, kimlerle irtibat kurmuslar? Cunku bu isten haberi olanlar, bunlara evet diyenler var. Bu kisi ve kurumlar ortaya ciksinlar, yoksa bunlari bizlerin ortaya cikartmasi gerekir.Zavalli koy halki ormandan izinsiz bir agac kesemiyorken simdi adamlar ormanlari yok ediyor, bu nasil bir anlayis. Kisacasi para tabiat falan tanimiyor. Isini yurutene helal olsun, koy halki nezaman uyanir onu Allah bilir. Bir agac kesmenin ne kadar gunah oldugunu buyuklerimiz bizlere ogretirdi..ama devir degisti, simdi para icin ormani yok edebilirsiniz..cokta SEVAPTIR....
Tesekkurler, iyi uyumalar.
Mustafa Cicek
Hollanda
 
salihyildiz  20 Haziran 2009  
bence bu proje durdurulsun bu santrelin yararları kadar zararlarıda var hem ağaçlarıda kesmeyelim
 
Hemşin'de Kurtuldu !
mustafa  1 Haziran 2009  
Hemşin de kurtuldu!
Rize İdare Mahkemesi, Hemşin ve Çayeli`nde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu alınmadan onay verilmiş iki hidroelektrik santralle dört regülatöre `Dur` dedi. Mahkeme, bu tür projeler için ÇED oluru alınması gerektiğini vurguladı
Hemşin Deresi üzerine 10 megavatlık bir santral ve iki regülatör kurmak isteyen Şaraksel Elektrik Anonim Şirketi, 2006 yılında projesiyle Çevre Bakanlığı`na başvurdu. Bakanlık aynı yıl projeyi onayladı, `ÇED gerekli değil` raporu verdi.
Haber duyulunca, bir grup Hemşinli, Çamlıhemşin ve Hemşin Vakfı, Rize Çamlıtepe Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği ve Hemşinliler Kültür, Gelişme, Doğal Çevre Koruma Derneği soluğu mahkemede aldı; Rize İdare Mahkemesi`nde dava açtı.
Mahkeme; İTÜ Çevre Mühendisliği`nden bilirkişi heyeti atadı. Heyet 2007`de hazırladığı raporda, bıyıklı balık ve deniz alabalığının yaşadığı derede, ekolojik hayatın sürmesi için dereye saniyede 500 litre su bırakılması gerektiği sonucuna vardı. Projede ise saniyede 150 litre deniyordu. Projede balıkların regülatörlerden nasıl geçeceği de belirtilmemişti!
Hemşinliler bu rapora da itiraz etti. Rize Üniversitesi`nin raporunda alabalık türlerinin yaşaması için saniyede 500 litrenin de yetmeyeceğini dereye saniyede 800 litre su bırakılması gerektiği belirledi. Rize İdare Mahkemesi bunun üzerine 31 Aralık 2008`de aldığı kararla `Hemşin`e ÇED olmadan santral kurulur` diyen Çevre Bakanlığı kararını iptal etti.
Mahkeme aynı gün aldığı kararla Çayeli`nde Senoz Deresi üzerinde kurulacak Uzundere Regülatörü ve HES`in de yürütmesini durdurdu. Bu proje için de bakanlık ÇED gerekli değil` demişti. Bilirkişi ise `Dere üzerinde birden fazla HES projesi olduğunu, saniyede 150 litrelik debinin yetersiz olduğunu, hafriyatın yol kenarlarına döküldüğünü belirleyince` mahkeme, yürütmeyi durdurdu.
Hemşinli avukat Erol Özcan mutlu: `Enerjiyi rüzgârdan, güneşten de elde edersiniz ama Fırtına, Hemşin ve Çağlayan vadilerinin suyunu keserseniz vadi de biter, çevre de.` Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Remzi Kazmaz ise `Yarın İkizdere, Fındıklı ve Çayeli vadilerinin de kurtulacağını umuyoruz` diye konuştu.
Neredeyse her dere için bir koruma derneği var

Yıl 2006: `Su kullanım hakkı` satın alan özel sektör temsilcilerinin elektrik üretip satmasıyla ilgili yasal hazırlıklar tamamlandı. Eski DSİ Genel Müdürü, yeni Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu`nun deyimiyle `yılda 8 milyar dolarlık enerjisini zayi eden` Türkiye`de` heyecan fırtınası esti.

Yıl 2008: İrili ufaklı hidroelektrik santrallar (HES) için başvuru sayısı 1461`i aştı. Lisans alan projelerin bir kısmında hâlâ `yapı kontrol yönetmeliği` olmasa da inşaat başladı. Bazı lisanslarsa çantacı tabir edilen şirketlerce satışa çıkarıldı. Sadece Doğu Karadeniz`de 426 proje için başvuruldu. Artvin`de 98, Rize`de 63 planlanmış HES var. Bunlardan yarısından fazlası lisans aldı. Doğu Karadeniz ayaklandı. Akarsuların ismini taşıyan koruma dernekleri oluşmaya başladı.

Yıl 2009: `Derelerin Kardeşliği Platformu` projeleri durdurmaya başladı. İkizdere`deki HES`in ÇED raporu iptal edildi. 1`nci derece doğal sit alanı Fındıklı`daki HES`le Papart Deresi`ne yapılacak HES için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Hemşin ve Çayeli`nde de `Çevresel etkisi değerlendirilmeden santral olmaz` denildi

Selamlar
Mustafa Cicek
Hollanda
 
NEREDE AKARSU SEVDALILARI?
mustafa  31 Mayıs 2009  
DEGERLI AKARSU KOYU SEVDALILARI.
BUGUN KOYUMUZDE HES PROJELERINE GOZ YUMUYORSAK, YARIN COCUKLARIMIZA NE CEVAP VERECEGIZ. NEREDE SAYIN CEVAT HOCAM, YAZMIS OLDUGUN KITAP VE SIIRLERINDE HEP AKARSU KOYUNU SEVDIRDIN, SEVDIRMEYE CALISTIN. AMA ANLASILAN BAZILARI BUNU YANLIS ANLAMIS VEDE KOYU SATILIGA CIKARMISLAR. YOKMU SU KOCA AKARSU KOYUNDE BIR ONDER, UYUYAN HALKI UYANDIRACAK. KOYUN BU PROJELERDEN NE CIKARI OLACAK? KOYUMUZ NE KAYBEDECEK? AMA SU BIR GERCEK AKARSUNUN DOGASI YOK OLACAK. YARIN BU GUZEL KOYUMUZDE HUZUR OLMAYACAK. BUGUN DEREMIZ, AGACLARIMIZ DOGAMIZ ALINACAK, YARIN NELERI DAHA KAYBEDECEGIMIZI ALLAH BILIR. BU BIR TESLIMIYETTIR, BU DOGA DUSMALARINI KOYUMUZDEN ATMALIYIZ. BUYURUN AKARSUYU SEVENLER HEP BIRLIKTE BU ISI ENGELLEYELIM. AKARSU KOYU BIZLERIN NAMUSUDUR.
ALLAH BILIYOR 30 YILDIR KOYUMUN OZLEMI ILE YANIYORUM VE EN KISA ZAMANDA ORAYA DONMEK ISTIYORUM.
MUSTAFA
 
KOYUMUZU SATMAYALIM
mustafa  31 Mayıs 2009  
Degerli Akarsu koyu halki. Birilri bazilarini herhalde kandirmis vede koyumuzu satiliga cikarmislar. HES-projesi denen bu doga katillerini Rize yoresinden halk kovarak kacirdi, kendilerini zor kurtardilar. Ama maalesef guzel koyumuzu bu menfaat cikarcilarina kurbanlik koyun gibi teslim ettik. Sizlerden ricam gelin buna karsi koyalim, sahsen tutulacak avukatlar icin maddi manevi her turlu yardimi yapmaya hazirim, bu hepimizin boyun borcu, namus meselesi. Mahkeme araciligi ile bu ise onay verenleri ortaya cikartalim, kendilerinden hesap soralim. Cennet koyumuzu yok etmeyelim, ne gerekiyorsa yapalim. Huzur buldugumuz bu cennet koyumuze sahip cikalim. Unutmayin, bu ise onay verip onderlik yapanlar var. Bu HES denen doga dusmanlari devlet olamaz, olsa olsa menfaat cikarcilaridir.
Allah askina bu ise dur diyelim...yoksa bundan hepimiz sorumluyuz.
Mustafa
 
ŞİMDİ NE OLDU DA
yldzticret  24 Nisan 2009  
DEĞERLİ ARKADŞLAR TEPKİLERİNİZİ ANLIYORUM AMA BENİM AMLAYAMADIĞIM BU ÇALIŞMA 2 YILDAN BERİ VAR HERKERS BUNUN FARKINDA MUHTAR HEYETLER VE KÖYÜN İLERİRİ GELENLER OLDUĞUNU İDDA EDENLER HEPSİNİN HABERİ VAR BU OLAYDAN BUNA ONAY VEREN YİNE BUNLAR ŞİMDİ SORUYORUM BU GÜN NE OLDU DA BUNLAR BU PROJEYE KARŞI ÇIKTI İKİ YIL ÖNCE OLMASI İÇİN DESTEK VERENLER ŞİMDİ RESİMLERDE EN ÖN SAFLARDA YAPMAYIN ALLAH AŞKINA 2 YIL OLDU NERDEYDİNİZ
 
hasan  22 Nisan 2009  
herkeesi duyalı olmaya cağırıyorum.gelecekde o derye kimse kiremeyecek demedi demeyin.
 
hasan  22 Nisan 2009  
akadaşlar bu calışmayı durdurmak icin o köyün yolunu yabancı araclara köylü tarafından kabadılacak .ve o dereye kimseyi gecimeyecekler başka care yok .bakın o zaman nasıl yetkililer gelir konuşmaya.
  Toplam 9 yorum yapıldı 
FACEBOOK GOOGLE HOTMAİL YA DA YAHOO ÜYELİĞİNLE YORUM EKLE
Yorum Ekle
Yorum Yazmak için Üye Olmanız Gerekiyor.

Lütfen

Üye Girişi Yapınız   Veya  Üye Olunuz


Video ve Resimler

Trabzon Tanıtım Filmi İNGİLİZCE


    10.07.2018
    Okuma:
9078

Mustafa ŞİMŞEK


    17.12.2016
    Okuma:
7536
Anasayfa  İletişim