Yandex.Metrica Google+
akarsukoyu.com sanalbasin.com üyesidir
sohbette olanlar (20)
Turizm
DUYURU!!!
Web Sitemizi ve Paylaşım Sitelerimize Katkılarınızı Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...HEP BERABER NİCE YILLARA
 

 

   

 
Resimli Site içi Google
 

ANA SAYFA HABER FORUM KÖY RESİMLERİ KÖY HALKI DEFTERE YAZ İLETİŞİM ÜYE OL ÜYE GİRİŞİ
KÖYÜMÜZ RESİMLERİ
Yaylalar
Mezireler
Siyah/Beyaz
Özel Resim
Gencler
Vefatlar
Tüm Resimler
Flas Resimler
Turizm
   

AKRSU KÖYÜ TURİZM    

Turizmin Gözbebeği Akarsu
 

Trabzon-Maçka’nın Meryemana Vadisi’ndeki en yüksek köyü Akarsu doğa turizminden yararlanacağı günleri bekliyor.

Akarsu Köyünü çevreleyen tepeler iğne yapraklılar başta olmak üzere her çeşit orman ağacıyla çevrili. Köyün ortasından akan dere her an içilmeye hazır ab-ı hayat suyunu andırıyor.

 

 

 Belediye olması için girişimlerde bulunan köy sakinleri en güzel cevabı vererek ‘köy; köy gibi kalmalı. Onun için biz belediye olmayı reddediyoruz’ diyorlar. Kış Aylarında bin civarı, yaz mevsiminde 5 bin üstü nüfusuyla Akarsu Köyü Belde Görüntüsü veriyor.

 

  

Osmanlılar döneminde Türklerle; Rumların yan yana yaşadıkları bir yer. Mübadeleden sonra Trabzon’un değişik yerleşim yerlerinden getirilenlerin iskan ettirildiği bir yöre. 1. Dünya Savaşında Ruslar ile Ermenilere karşı en güçlü savunma mevzilerinin oluşturulduğu ve günümüzde bunu kanıtlayan şehitliğin olduğu yer Maçka’nın Akarsu Köyü.

 

Akarsu Köyü’nün Belirgin Özellikleri

 

Maçka’ya uzaklık: 13 km, Rakım: 900 metre (Köyün merkezi) Yapısı: 13 Mahalle, 7 yayla, 3 mezra, Nüfüs: Kış aylarında bin civarı, yaz mevsiminde 5 binin üstünde. Akarsu Köyünün eski adı Larhan, Yerleşim Şekli : Dağınık Köy Yerleşimi, Geçim Kaynakları: Tarım, hayvancılık ve orman ürünleri, Köyün Yetiştirdiği ünlü kişiler: 1. Prof. Dr. Saadettin Güner,Albay Niyazi BAykas, Maçka Belediyesi eski Başkanı ve Maçka İmar Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfı Başkanı Ömer Yıldız, Trabzon İl Genel Meclisi Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Hayati Yavuz, Demokrat Parti( Adnan Menderes Devri) teşkilatının Maçka’daki kurucusu ve ilk İlçe Başkanı Mustafa Şimşek.

 

  

Akarsu Köyüne Taka’nın Yolculuğu

 

Sıcak bir Haziran Gününde Akarsu Köyü’nü tanıtmak üzere kendisi de aynı köyden olan TAKA Gazetesi’nin sadık okuru Ali Osman Aydın’ın önerisini kabul ederek Maçka Merkezden yola çıktık. Doğa harikası Akasu Köyü’ne vardık. Kuş sesleri ve köpek havlamalarının birbirine karıştığı, sıcak kanlı insanların yaşadığı bu köyü keşfe koyulduk.

 

Yemyeşil kırları Baştan Başa saran çam ormanları ile geniş yapraklı ağaçlar ile yeşilliklerin arasında akan dere sesinin görsel efektleri arasında büyüye kapılmış vaziyette kendimizden geçerek Akarsu Köyü’nü incelemeye başladık. Geleneksel Türk Mimari tarzı evler, ambarlar arasında modern betonarme villa ve köşkler yan yana duruyordu. Akarsu Köyü’nün doğası da buna uymuşcasına büyükçe bir kayanın ortasında mağarasıyla destekliyordu gizemli ortamı.

 

Akarsu Köyü kaynaklarının yazdığına göre; dereden yukarıya doğru dik yamaç, biraz düzlük ve yeniden dikleşen fiziki görünümüyle çok eski çağlarda yamaçların koparak vadi tabanlarındaki düzlükleri doldurmasıyla oluşmuş bir yer. İşte Köyün Merkezi kopan bu toprak kitlesinin üstünde kuruldu. Bulunduğu yer itibarıyla bol nem alışı yüzünden doğal güzellikleri eşsiz bir yöre oluşunu sağladı.

  

 

Akarsu Köyü hakkında daha geniş bilgi edinmek amacıyla dostumuz Ali Osman Aydın’ın yönlendirmesiyle köy sakini emekli Orman Muhafaza Memuru Ahmet Mandan’ın verdiği bilgiler ışığında bu yazıyı hazırladık.

 

Eski Bir Yerleşim Yeri

 

Akarsu Köyü çok eski bir yerleşim yeri olduğu evlerden ambarlardan anlaşılıyordu. Buna bunlara bağlı olarak tarım yönünden şimdi önemli olmasa da eskiden yeter miktarda yiyeceği barındırdığını anlamak günümüzdeki nüfus potansiyelini dikkate alarak söylemek mümkün. Türklerle; Rumların yan yana yaşadığı buraya inanışa göre ilk önce iki kardeş gelip yerleşti. Ardından Erzincan, Sivas ve Eskişehir’den gelenlerle günümüzdeki Akarsu Köyü’nün ilk yerlileri oluştu.

 

Mübadeleden sonra Trabzon’un değişik yerleşim yerlerinden gelenlerin yerleştirildiği Akarsu Köyü günümüzdeki sosyal yapısının temeline sahip oldu. 1. Dünya Savaşında Akarsu’ya bağlı Dikilitaş ( Ayestefor) Yaylasında çetin muharebeler ve bunlara karşı çok güçlü savunma mevziileri kuruldu. Burada ‘Kıran’ denen yerde yok olmaya yüz tutmuş şehit mezarı bulunmaktadır. Bu mezarlara yetkililerin gereken önemi vermeleri bekleniyor.

 

Akarsu Köyü’nün belediye olması isteniyorsa da köy sakinleri buna şiddetle karşı çıkarak ‘köy; köy gibi Olmalı. Burada belediye yönetimi olmamalı’ diyorlar. Akarsu Köyü’ndeki insanların çoğu gurbete çıkmaktadırlar.

 

Bunların % 50’den fazlası yurt dışında ikamet etmektedir. Köyde yaşayanlar hayvancılığın yanı sıra tarımla uğraşmaktadırlar. Ekonomik gelir yönünden önem taşıyan ürün sadece fındıktır. Toprak bakımından ve nüfus potansiyeli yönünden Maçka’nın en kalabalık Köyleri artasında oluşu sebebiyle ancak bir belde de bulunabilecek kadar çoklukta alış veriş merkezlerini burada görüyoruz.

  

 

Köylüler; altyapı eksikliklerinin olmadığını savunarak sadece iki isteklerinin bulunduğunu belirtiyorlar. Birincisi köylerine çöp bidonlarının konulmasını istiyorlar. İkincisinin ise turizm yönünden önemli noktada olabilecek  Akarsu Köyü’nün Çakırgöl Projesi kapsamında değerlendirilmesini istiyorlar.

 

Gurbetteki Akarsu Halkı benliklerini korumak adına sivil toplum kitle örgütlerine önem vererek Bursa ve İstanbul’da ‘Akarsu Köyü Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğini’ oluşturdular. Şimdilerde ise Akarsu Köyü’nde festival düzenlenmesi çalışmaları yapılıyor.

Hazırlayan: Cevat ÖZTÜRK

Video ve Resimler

Adnan Demirci


    07.01.2020
    Okuma:
75

Mustafa ŞİMŞEK


    17.12.2016
    Okuma:
8547
Anasayfa  İletişim